If you are interested in joining a team, please see the teams list below and contact the head coach.
Registration opens April 1. Registration deadlines vary among teams (April-June).
If there is not a team in your area, please contact Dallen at dallen@utahmtb.org for information about starting a team
Composite teams (COMP) are area-based teams with several schools working together.
*DO NOT USE THE CONTACT INFORMATION BELOW FOR SOLICITATION PURPOSES. THIS INFORMATION IS SOLELY FOR PROSPECTIVE RIDERS TO CONTACT THEIR SCHOOL'S TEAM
2024 regions
region 1
Race Director: Tera Frank
BONNEVILLE Mike Staten
Website
BOX ELDER COMP Jason Munns
Facebook
Box Elder High, Bear River High
DAVIS Colleen Brown
Facebook, Website
FREMONT Stephanie Hunde
Facebook, Website
GREEN CANYON Abby Bohrer
Facebook, Instagram
LAYTON HIGH James Phelps
Facebook, Instagram, Website
LOGAN HIGH Landon Karren
Facebook, Instagram
MOUNTAIN CREST Teresa Parker
Facebook, Instagram
NORTH DAVIS COMP James Phelps
Facebook, Instagram, Website
Clearfield, North Ridge, NUAMES Davis, Syracuse
NORTH SUMMIT Cyson Preece
Instagram
OGDEN David Deru
PARK CITY Pete Stoughton
Facebook, Website
ROY HIGH Mike Staten
Website
RIDGELINE Trip Armstrong
Facebook, Instagram
SKY VIEW Dave Bodily
Facebook, Instagram, Website
ST. JOSEPH CATHOLIC Stephen Pinchak
Facebook
WEBER Philip Davis
Website
WEST FIELD HIGH Colin Parker
region 2
Race Director: Michelle Lyman
BOUNTIFUL Randy Beyer
Website
EAST Shawn Rossiter
Website, Facebook, Instagram
FARMINGTON Ben Butterfield
Facebook, Website
JUDGE Michael Coudreaut
Website
HIGHLAND HIGH SCHOOL Christopher Adams
Website
MORGAN Melissa Mellott
SALT LAKE CENTER FOR SCIENCE EDUCATION Bryan Patnode
SKYLINE Erik Johnson
Facebook, Website, Instagram
TOOELE VALLEY COMP Leland Roberts
Website
VIEWMONT Todd Gardner
Website, Instagram
WEST Jason Webster
Website
WOODS CROSS Peter Wirthlin, Website,
Facebook, Instagram, team email
region 3
Race Director: Cortney Thurgood
ALTA HIGH SCHOOL Mindy Taylor, Megan Bradley
Facebook, Website
BRIGHTON Mike Knapp
Instagram
COPPER HILLS Jed Atherley
Website
CORNER CANYON Jason Grimes, Mandy Sybrowsky
Facebook, Website
COTTONWOOD-HILLCREST COMP Dan Fisher
Cottonwood, AMES, Hillcrest
JORDAN Josh Ducourant
Website
JUAN DIEGO Stephanie Lockingen
Website
MURRAY/TAYLORSVILLE COMP Justin Bath
West Jordan HS
OLYMPUS Rosie Gillespie
Facebook, Website
RIVERTON Jeramie Halverson
Website, Facebook
WEST GRANITE COMP Rochelle Bartschi
Website, Facebook, Instagram, Twitter
Cyprus, Granger, Hunter, Kearns
VERNAL Mike Hawley
Facebook, Website
region 4
Race Director: Kristine Peterson
Region 5
Race Director: Brooke Howard
LEHI Steve Stringham
Facebook, Website
LONE PEAK Nick Hudson
Instagram, Facebook
MAPLE MOUNTAIN HS David Waggoner
Website, Facebook, Instagram
PAYSON HS Karl Teemant
Website, Facebook, Instagram
SALEM HILLS HS Cory Jorgensen
Website, Facebook, Instagram
SKYRIDGE Jason Taylor
Website, Facebook
SOUTH SUMMIT David Scott
Website, Facebook, Instagram
SPANISH FORK HS Jordan Nielson
Website, Facebook, Instagram
SPRINGVILLE HS Paul Hadlock
Website, Facebook, Instagram
WASATCH Scott Preston
Website, Facebook, Instagram
region 6
Race Director: Ginger Hall
AMERICAN FORK Erin Tetro
Website, Facebook, Instagram
BEAVER Lane Tucker
CEDAR HIGH Jeremy Andrews
Website, Facebook, Instagram
CREEK VALLEY COMP Nathan Barlow
Facebook
CRIMSON CLIFFS Rob Tanner
Website, Facebook
DESERT HILLS Scott Villinski
Facebook, Website
DIXIE Sam Stoddard
Website
ENTERPRISE Steven Beesley
GUNNISON Nicole Tittensor
HURRICANE Adam Fluckiger
Website, Facebook
IRON COUNTY COMP Jeremy Andrews
Website, Facebook, Instagram
MANTI Monica Nielson
Website, Facebook
MOAB Patrick Trim
Facebook
PANGUITCH Eric Fawson
PINE VIEW Travis Hunt
PLEASANT GROVE Ryan Cook
Facebook, Website, Instagram
SNOW CANYON Nate Hansen
Facebook